Zakwas na żurek

Zakwas na żurek

21/03/2024
Zakwas na żurek

Szukasz sposobu na przygotowanie autentycznego zakwasu na żurek, który wzbogaci świąteczny stół swoim wyjątkowym smakiem? Nie szukaj dalej! Oto krótka instrukcja, jak w prosty sposób przygotować własny zakwas na żurek w domu. Dzięki naszym krok po kroku wskazówkom, będziesz mógł cieszyć się pysznym żurkiem, który zachwyci Twoją rodzinę i gości podczas Świąt Wielkanocnych. Zacznijmy już dziś i stwórzmy razem wyjątkowy dodatek do świątecznego menu!

 

Składniki, które będziesz potrzebować to:


- 500 ml woda przegotowana i całkowicie przestudzona
- 6 łyżek mąka żytnia typu 2000
- 5 obranych ząbków czosnku 
- 4 liście laurowe
- 10 ziaren ziela angielskiego

 

 

Przygotuj słoik

 

Weź duży i czysty słoik, który będzie służył do fermentacji zakwasu. Upewnij się, że jest starannie umyty i wysuszony.

 

Wymieszaj składniki


Wlej przegotowaną i przestudzoną wodę do słoika. Dodaj mąkę żytnią typu 2000, obrane ząbki czosnku, kilka liści laurowych i kilka ziaren ziela angielskiego.

 

Przykryj i umieść w odpowiednim miejscu


Delikatnie wymieszaj składniki w słoiku. Przykryj słoik gazą lub czystą ściereczką, ale nie zakręcaj go. Zakwas potrzebuje dostępu powietrza, aby mógł fermentować. Możesz użyć gumki recepturki, aby dodatkowo zabezpieczyć pokrywkę.

 

Odstaw w ciepłe miejsce


Postaw słoik w zacienionym, ale ciepłym miejscu, na przykład na blacie kuchennym. Zakwas najlepiej fermentuje w temperaturze pokojowej.

 

Codzienne mieszanie


Codziennie, przynajmniej raz dziennie, zamieszaj zawartość słoika czystą łyżką lub drewnianym patyczkiem. To pomoże w procesie fermentacji.

 

Czekaj na gotowy zakwas


Po 3-4 dniach zakwas zacznie ładnie pachnieć. A po 7-8 dniach będzie gotowy do użycia.

 

Gotowy zakwas można wykorzystać do przygotowania pysznego tradycyjnego żurku na Wielkanoc. Pamiętaj, że im dłużej zakwas będzie fermentować, tym bardziej wyrazisty będzie jego smak. Gotowego żurku możesz podawać z kiełbasą, jajkiem i śmietaną dla wyjątkowego smaku i aromatu świątecznego stołu.

Produkty użyte